وب سایت نشر آثار و اندیشه ها

احکام نگاه به زنان

توضیحات

این کتاب، به بررسی نگاه مرد نامحرم به حجم بدن زن می‌پردازد. برخی از لباس‌های مجلسی که بر اساس روان‌شناسی زنان دوخته می‌شود چاقی و لاغری و ظرافت و پستی و بلندی و خلاصه چگونگی اندام زن را به‌خوبی می‌نمایند، آیا در اسلام از چنین پوشش‌هایی نهی شده است یا خیر؟ بحث اصلی در این مسأله این است که آیا رؤیت پوست بدن زن است که اشکال دارد یا دیدن حجم بدن وی نیز داخل در این حکم است؛ هرچند پوست آن پوشیده باشد؟ نگارنده  در این کتاب پوشش‌های نازک و شیشه‌ای بر زنان را حرام می دانند.

همچنین در این کتاب، بر لزوم آسان‌گیری بر بندگان با حفظ حریم شریعت تأکید می ورزد. گشایشی که در دین وجود دارد برای مصون نگاه‌داشتن روان آدمی است، اما چون به آن عمل نمی‌شود، جامعه از انواع بیماری‌های روحی و روانی ـ که پی‌آمد ممنوعیت‌های نامشروع بسیار است ـ رنج می‌برد. همه این مشکلات نیز برآمده از سلیقه‌ها و مزاج‌های شخصی، قومی و بومی است که هم‌چون پیرایه‌ای سنگین، بر دین سایه افکنده و شریعت از چنین سخت‌گیری‌هایی خالی است.

این کتاب، با نگاه عمیق به مسأله نگاه، معیار و اسباب حرمت و جواز نگاه به دست، صورت، پشت، پوست و حجم بدن و نظریه «محرمیت مرتبه‌ای و نِسْبی» را تبیین می‌کند.

 

پی دی اف متن کامل نقد دیوان حافظ در قالب سی جلد کتاب :
 

 

تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد و استفاده از مقالات ، کتاب ها و... تنها با ذکر منبع بلامانع است